Moderní Tbilisi

Z předchozích příspěvků o Tbilisi jste možná mohli nabýt dojmu, že v Tbilisi je všechno romanticky rozpadlé, nebo citlivě opravené, každopádně ne mladší než 200 let. Tak to ale úplně není. Město má další tvář, kterou vám ukážu dneska.

Věci se začaly hýbat za prezidentování Mikhaila Saakashivliho, který se chtěl přiblížit Evropě, a tak pozval do Tbilisi evropské architekty a pravděpodobně jim nechal dost volnou ruku. Na dohled od starého centra, hned naproti řece, tak vyrostla série ambiciózních staveb, které změnily dosavadní tvář Tbilisi. Pořád úplně nevím, co si o nich mám myslet. V porovnání s původním městem je to zajímavý kontrast, ale stavby jsou tak hypermoderní, že možná předběhly dobu a do města se zatím ještě nehodí. Navíc jim za oběť padla velká část původního starého centra, která je tak nenávratně ztracena.

1) Prezidentský palác – Rezidence Avlabari

Mělo se jednat o fúzi Bíleho domu a německého Bundestagu. Palác je údajně příšerně drahý na provoz a proto se velká jeho část vůbec nevyužívá.

20150803-DSC02177

2) Kebab Tubes 

Ultramoderní budovy, zabírající velkou část Rike parku. Jednou by měly sloužit jako koncertní a výstavní haly, ještě nejsou dokončené. Ani nemají žádné oficiální jméno. Takže se jim říká Kebab trubky. Výstavba se zastavila asi kvůli nedostatku peněz a další osud je nejasný.

20150803-DSC02175

3) Public Service Hall

Místo, kde si pod jednou střechou (nebo spíš pod houbovými klobouky), můžete vyřídit všechno nutné papírování od registrace auta přes vyřízení občanky. Další výrazná budova, jejíž bílá střecha přesahující přes skleněnoželeznou konstrukci poskytuje v létě příjemný stín. Jeden ze způsobů, jak se k Public Service Hall dostat, je lávka pro pěší, kterou musel pravděpodobně navrhovat architekt, který byl zrovna sjetý, jinak si jen těžko vysvětlit schody, po kterých se skoro vůbec nedá normálně chodit a které nemají žádný smysl.

20150628-DSC09906

4) Kabinová lanovka k pevnosti Narikala 

Pro mě úplně největší ohyzdnost v centru. Nad starými domy se pohupují kabinky jak v rakouských lyžařských střediscích, celé panorama kazí tlusté dráty a rovnou vedle středověké pevnosti je vyprdnutá cílová stanice. Chápu, že v létě je vedro a k Narikale je to do kopce, ale tohle je něco, co se do města tak strašně nehodí, že mě to činí smutnou pokaždé, když to vidím.

20150803-DSC02186

5) Piece Bridge

Most se zařadil mezi 13 nejzvláštnější mostů na světě a stal se jednou z významných památek města. Spojuje ulici Baratashvili s Rike parkem, je jen pro pěší, v noci hrozně svítí a jakmile vám někdo řekne jeho přezdívku – Alway Ultra, nemůžete si pomoct a od té doby v něm tu vložku prostě vidíte pokaždé.

20150703-DSC00078

6) Paneláky

A na závěr něco, co nepochází z nejnovější doby, ale s trochou nadsázky se dá taky nazvat moderní architekturou, jelikož Tbilisi hyzdí ne víc než 50 let. Sovětské paneláky, jeden jako druhý, a všechny do jednoho ošklivé. Když se vzdálíte od starého města někam na předměstí, vyšplháte na nějaký kopec a rozhlédnete se po Tbilisi, zaručeně vám bude smutno. Protože je úplně jasné, že s těmihle zrůdami se nedá vůbec nic dělat. A že tu budou ještě dlouho.

20150812-DSC02857

Publikoval Káč

blablabla

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: