Tbilisi TOP 10 aneb co určitě nevynechat

Samozřejmě, že i Tbilisi má svoje turistické atrakce, které jsou prostě povinnost pro každého, kdo sem přijede. Co je příjemné, je fakt, že celá Gruzie stále zas tak moc turistická není. To znamená, že se nikde nebudete tísnit se spoustou Asiatů fotících vše, co se šustne, ani se spoustou Evropanů fotících se selfie tyčí především sebe. Do seznamu jsem ale zařadila i místa, která nejsou úplně v centru, je trochu složitější se tam dostat, ale věřte, že tam už nepotkáte turistu vůbec žádného a bude to určitě stát za to. 

1) Abanotubani

20150810-DSC02772

Abanotubani se dá do češtiny přeložit jako čtvrť koupelí. Tady prý vzniklo Tbilisi a postupně se začalo roztahovat mezi kopce podél řeky Kury. Legenda říká, že král Vakhtang Gorgasali v těchto místech lovil bažanty, když se mu najednou v horkých sirných pramenech uvařil jeho sokol i s bažantem v hubě. Krále Vakhtanga to evidentně tak dostalo, že se rozhodl založit na tomo místě nové město. Pojmenoval ho Tbilisi, protože Tbili znamená v gruzínštině horký. Jméno tedy kupodivu nemá nic do činění s tím, že tu je pekelné horko.

Abanotubani poznáte na první pohled podle specifických cihlových střech, které vypadají jako houbičky a slouží jako komíny pro sirné koupele nacházející se pod nimi. Protože jsme v Gruzii, můžete si po střechách chodit jak se vám zlíbí. To, že se blížíte k Abanotubani poznáte podle nezaměnitelného pachu sirovodíku, který smrdí jako hoodně zkažená vejce.

V Abanotubani se nachází mnoho Aban- tedy jednotlivých míst, kam si můžete zajít na sirnou koupel. My jsme byli v Abanu č. 5. Určitě stojí za to si to vyzkoušet na vlastní kůži (doslova). Pokud šetříte, můžete využít veřejné koupele, které jsou rozdělené na pánskou a dámskou sekci a stojí 3 lari. Pokud vás je víc, můžete si pronajmout soukromou koupel. Ta nejlepší místnost stojí 100 lari a budete mít k dispozici veliký „předpokoj“ s krásnými mozaikami, vlastní bazének se smradlavkou, vlastní bazének se studenou vodou, saunu, záchod a sprchy. Sirná voda je neuvěřitelně horká a vlastně se v ní nedá moc vydržet, takže když jsme tam byli, pendlovali jsme mezi sirným a studeným bazénkem a snažili jsme se neuvařit jako sokol krále Vakhtanga. Po tomhle zážitku by vám měla zůstat krásná kůže a vlasy, tak nechte sirovodík působit i po koupeli, překousněte smrádek a nemyjte se mýdlem. Pokud chcete mít kůži jako malé miminko, můžete si ještě zaplatit 10 lari za peeling a dalších 10 lari za masáž.

2) Mtatsminda park

20150627-DSC09824
Do zábavního parku Mtatsminda se můžete dostat třemi způsoby:
  • buďte dobrodružní jako já a Slávek a dojděte tam po svých od Želvího jezera
  • dojeďte tam lanovkou (podobnou, jaká jezdí na Petřín) z Vilnius square. Musíte si na to koupit speciální kartičku za 2 lari a pak si jí nabít na kolik jízd potřebujete (jedna jízda stojí taky 2 lari)
  • dojeďte tam autobusem 90 nebo 124 z Lermontovy ulice

Ideální je podle mě nechat se nahoru vyvézt autobusem, který zastaví přesně před vchodem do parku a cestou zpět se svézt lanovkou zpátky do centra. Celý park a především jeho vstupní část vypadá dost bizarně. Atrakce už mají ty nejlepší časy za sebou a asi se nevyplatí žádnou z nich navštívit. Kdybyste přece jen chtěli, musíte si nabít peníze na stejnou kartičku, která se používá na lanovku. I tak je ale pěkné si celý park projít a skončit na terase pod ruským kolem, kde bývají krásné západy slunce a k tomu zdarma krásné výhledy na Tbilisi.

3) Tbilisi Sea

20150803-DSC02136

Vodní rezervoár na severovýchodním okraji města je tak velký, že mu Tbilisané říkají moře. No, zas tak velký není, ale na velikosti nezáleží. Na čem záleží je nádherná voda, ve které když plavete, můžete úplně cítit, jak je úžasně čistá. Fakt, neumím to popsat líp, musíte tam jít. Doteď nechápu, že jsme tohle objevili až sedmý týden našeho pobytu tady. Dostat se k jezeru není nijak těžké. Na stanici metra Station Square (na první lince) se dejte po schodech nahoru a potom jděte doprava (východ Tsotne Dadiani Str.), vylezete přímo na autobusové zastávce, ze které vás autobus 111 odveze až k jezeru. Hlavně se nenechte odvézt až na oficiální pláž, radši vystupte hned, jak jezero uvidíte a udělejte si pláž svojí vlastní. Opodál pasoucíchse krav si nevšímejte. Voda je úplně akorát osvěžující, vůbec ne ledová a prostě skvělá.

Až se vyplavčíte, můžete se jít projít na kopec nad jezerem. Vede na něj cesta z té ošklivé oficiální pláže. Když jsme tam byli, vrtalo nám hlavou, co za gruzínské Stonehenge se na kopci nachází, takže jsme nemohli jinak, než si tam vyšlápnout. Je to fakt kousek a to, co tam najdete, fakt stojí za to. Je to OBROVSKÝ monument, který má zobrazovat historii Gruzie. Do výšky tak tří metrů jsou výjevy z Bible a nad nimi se tyčí gruzínští králové. Celé místo je prostě velkolepé a s velkou pravděpodobností tam budete úplně sami, takže to na vás bude působit o to víc.

 4) Gabriadze Theratre

20150810-DSC02825

Gabriadzeho divadlo je malinké a schované uprostřed starého centra Tbilisi. Je to loutkové divadlo a prý stojí za to, vidět nějaké představení. My jsme na žádné hře nebyli, i když vidět Bitvu u Stalingradu v podání marionet musí být asi celkem zážitek.

Revaz Gabriadze je takový gruzínský Brouk Pytlík. Je to divadelní a filmový režisér, scénárista, spisovatel, malíř a sochař. A v poslední době dohlížel na přestavbu tohoto divadla, které stojí za vidění i jen zvenku. Hlavní, čeho si všimnete je věž, která vypadá, jako by se skládala z na sebe náhodně daných kusů, které ještě nedrží moc pohromadě. Úplně nahoře je něco jako orloj, ze kterého každou celou hodinu od 12:00 do 19:00 vyleze anděl a zvoní na zvoneček. Z vršku věže roste granátovník a na štítu budovy je zlatě napsáno: „Dovolme našim slzám téct jen při krájení cibule.“ (V angličtině to zní líp, nějaký nápad na lepší překlad? Let our tears come only from cutting onions.)

 5) Turtle Lake

20150627-DSC09791

Želví jezero je schované uprostřed jednoho z mnoha kopců, které Tbilisi obklopují. Při pohledu z města by vás pravděpodobně vůbec nenapadlo, že tam nějaké jezero být může. Opět máte na výběr, jak se nahoru dostat:

  • Pokud máte dobré boty, začněte svoji procházku ve Vake parku, jděte po schodech k veliké soše a potom pokračujte po cestičce přímo nahoru. Zabere to maximálně 30 minut a vylezete kousek od jezera
  • Pokud dobré boty nemáte, nebo jste prostě jenom líní, začněte před Vake parkem, stopněte si taxík (žádné emhádéčko nahoru bohužel nejede) a řekněte si, aby vás dovezl k Turtle Lake (gruzínsky Kus Tba). Nenechte se okrást, nemělo by vás to stát víc než 4 lari, je to fakt kousek.

Ať tak nebo tak, u jezera je pak pár kaváren (naše oblíbená byla úplně napravo, pokud stojíte čelem k jezeru, měli pohodlná křesla a celkem levné pivo – 4 lari za Natakhtari), můžete se svézt na šlapadle (5 lari za 30 minut), ale na koupačku to moc není. A úplně nejlepší, co se dá u Želvího jezera dělat je jít od něj pryč. Když se vydáte po cestičce podél jezera proti směru hodinových ručiček, natrefíte na cestu, která vede na kopec nad jezerem. Zabere vám to chviličku, ale když si vyjdete kousek nahoru, budete mít krásné výhledy nejen na jezero, ale i na Tbilisi.

6) Botanická zahrada

20150624-DSC09660

Tak nejprve si to ujasníme, neočekávejte žádnou botanickou zahradu evropského střihu. Neuvidíte žádné exotické květiny, cizokrajné stromy, upravené chodníčky a umělá jezírka. Za 1 lari, které zaplatíte za vstup, se ale dostanete do oázy, která je hned za starým centrem. Je to spíš takový veliký lesopark. Nikdo tam pravděpodobně nechodí za botanickými účely, ale je tam stín, pěkné výhledy na město na jedné straně a na skály na straně druhé. Uprostřed je veliký vodopád a můžete tam klidně strávit půl dne, protože celá zahrada je fakt velká.

7) Staré město

20150810-DSC02775

Přímo pod pevností Narikala se nachází staré centrum s krásně opravenými domy z 19. století s vyřezávanými dřevěnými balkony. Centrem vedou hrozně příkré ulice, po kterých se dá stěží i jít, ale Gruzínci jimi samozřejmě túrují i svoje bouráky. Spoustu uliček je jen pro pěší a člověk se tam hrozně snadno ztratí. Mně se to naposledy stalo minulý týden, kdy jsme šli do mešity, já jsem fotila, nedávala pozor a najednou z naší skupiny nikde nikdo. Naštěstí je centrum tak malé, že se člověk neztratí na dlouho. Ve všech domech žijí normálně lidé, takže jim koukáte do kuchyní a do obýváků, případně sledujete, jak na balkoně večeří.

8) Aghmashenebeli street

20150714-DSC00786  

Občas , obzvlášť pokud jste v Tbilisi dlouho, už toho na vás může být trochu moc. Moc hluku, moc chaosu, moc aut. Chodníky sloužící spíš jako parkoviště pro všudypřítomná auta, chodci prchající jako lovná zvěř. Pokud se vám v tenhle moment zasteskne po Evropě, jděte se projít po ulici Aghmashenebeli, která vám svými širokými dlážděnými chodníky připomene spíš nějaká západoevropská města.

9) Vodopád v centru

20150810-DSC02751

V centru města, jen tak 300 metrů od Abanotubani se najednou nachází „kaňon“ na jehož útesech jsou domy a na jeho konci vodopád. Možná je daleko lepší tam jít, když nevíte, co vás na konci čeká, takže jsem vám právě zkazila překvápko, ale i tak se tam vydejte. Vodopád v centru jen tak někde neuvidíte. Popravdě samotný vodopád není žádné vzrůšo, ale cesta k němu lemovaná barevnými domečky posazenými na útesech je pěkný (a taky krátká, takže se neunavíte).

10) Vagzlis Bazaar 

20150629-DSC09990

Další z mnoha tváří Tbilisi. Pravděpodobně ne ta nejhezčí, ale bezesporu stojí za vidění. Když se prodíráte malými uličkami narvanými zbožím pochybné kvality (pokud zrovna nejste na marketu s jídlem), neubráníte se možná zamyšlení nad tím, jestli není s naší společností něco špatně a jestli fakt všechno stojí jen na věcech. A nebo vás nutně napadne, jaký mají asi život lidi, kteří tu dennodenně tráví čas a podle mého názoru většinu času neprodají vůbec nic. Můžete to tedy brát jako sondu do života obyčejných Gruzínců a nebo jako návštěvu něčeho hodně kuriózního, co jen tak někde neuvidíte.

Publikoval Káč

blablabla

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: